16. ja 17. juunil kogunesid Mulgimaale ligi kolmkümmend karjäärivaldkonna entusiasti, et üle mitme aasta tulla kontoritest välja, suhelda ning arutada valdkonnaga seotud teemadel veidi vabamas ja inspireerivamas keskkonnas.
Meid võttis vastu Tõrva vallas asuv Marja talu.
Suvekooli esimesel päeval sai räägitud teemadest, mis on seotud karjäärispetsialistide oskuste arenguga ning muutustest, mis peagi hakkavad koolinoori mõjutama. Planeeritav kohustusliku kooliea tõus paneb karjäärispetsialistidele palju ootusi, andes samas ka meile märku, et meie tööga arvestatakse ja meie tuge inimeste elu ristteedel peetakse väga oluliseks. Ettekande tegi meile haridus- ja teadusministeeriumi esindaja Mari Tikerpuu. Hea kolleeg Piret Jamnes Fontesest tegi ülevaate uuest võimalusest kutse taotlemisel – nimelt on nüüdsest võimalik saada kutse organisatsiooniga seotud karjääri juhtimise tegevustes. Tase on 7 ja hea kombinatsioon oskuste suunal võiks olla Pireti sõnul karjäärinõustamine koos karjääri juhtimisega organisatsioonis; sihtrühmaks karjäärinõustajad, personalivaldkonna töötajad, juhid, konsultandid.
Ühingu liige Kaire Parve tegi päeva teisel poolel meiega läbi erinevaid harjutusi, mille eesmärgiks oli osalejaid teadlikumaks muuta ja rohkem kohale tuua. Nõustamise ekspertidena me ju teame, et kohalolu ja keskendumine ühele tegevusele on oluline, kuid seda on ka meile vaja aeg-ajalt meelde tuletada. Hea oli ka enda väärtustele ja sisemistele põhimõtete otsa vaadata ning märgata, kui erinevad me siiski oleme. 🙂 Mitmekesisus aga rikastab.
Ilmselt ei ole liialdus, kui öelda, et karjäärispetsialiste kõnetavad erinevate inimeste lood. Lood on need, mis aitavad luua struktuure enda mõtetes, inspireerivad, aga panevad mõtlema ka elu erinevatele tahkudele. Õhtupäikeses rääkis meile oma loo kohalik ettevõtja, tähendusrikka nimega juht Ülle Juht. Ülle humoorikatest seikadest jäi kõlama mõte, et mõni kogemus võib ju olla kui põrgu, kuid vahel võib põrgust läbikäik teha su elu hoopis paremaks.
Õhtu jätkus meeleoluka muusika saatel tiigivaate nautimise, ujumise, saunatamise ja mõnusate kaaslastega sumisemise rütmis.
Suvekooli teine päev algas ühislugemisega. Selleks, et võimalikult paljud inimesed saaksid osa talvel eesti keeles ilmunud 43-peatükilisest raamatust „Karjääriteooriad ja -mudelid: ideid praktikaks“, jagas Signe Reppo kõigile suvekoolilistele peatüki, mis tuli läbi lugeda ja seejärel teistele peatüki põhipunkte tutvustada. Peab mainima, et see oli üks kiireim viis saada ülevaade peatükkide sisust ning andis kuulajatele kindlasti mõtteid, milliste peatükkidega just praegusel hetkel rohkem tutvust teha ja millised peatükid võivad mõnel muul ajahetkel aktuaalseks lugemisvaraks muutuda.
Suvekooli juurde käib palju ka ajuraginat. Ka seekord sai ragistatud mõtteid mitme teemaga – ideid ja sisendit korjati karjäärinõustajate eetikat uuendavale töögrupile ning koos püüti leida võimalusi, kuidas reklaamida ja teadvustada koolide karjäärikoordinaatoritele samuti värskelt ilmavalgust näinud kutsekompetentsi „Karjääriõppe elluviimine“.
Suvekooli viimases lõigus tutvustas Ele Parik värskeid muljeid õpirändest Rumeeniasse, pärast mida ei jäta loodetavasti ükski siiani õpirändele minekus kahelnud kolleeg vahele võimalust kandideerida uueks aastaks mõnda teise Euroopa riiki karjäärikate tegemisi väisama.
Killud suvekoolist pani kirja ühingulane Kristel Ainsalu